Porstuan etusivulle
HISTORIA
 

Painu kuuseen!

 

Ihan nurinkurinen juttu; eikö kuuseen mieluummin kiivetä kuin ”painutaan”? Luulisi, että vanhat hokemat olisivat jo aikapäivää unohtuneet, mutta näin ei ole. Ihmiset – nuoretkin - käyttävät niitä ihan huomaamattaan ja ajattelematta mitä ne oikein sisällään pitävät. Onko tuo ”painu kuuseen” sama kuin ”painu pellolle” tai ”sen siliän tien”?

Tai sitten ”hiiteen”. Mikä se sellainen ”hiisi” on? Se viittaa johonkin ikivanhaan paikkaan – olisiko vaikka ”hiitelä?” Kun ihmistä oikein ”korpee”, niin mitä se oikein tekee – ollaanko menossa oikein synkkään pelottavaan metsään hakoteitä pitkin? Höpöttäjä saattaa ”saivarrella” - mistähän tuokin sanonta tulee? Onkohan sillä merkillisesti tekemistä saivareitten kanssa, jotka ovat minun käsitykseni mukaan täitä

”Silmänpalvonta” - mieleeni juolahti se ihana laulu espanjattaren silmistä, jotka saivat minut valtaansa. Vai onko se optikoiden mielisanonta? ”Hevon huttu”. Mitä tekemistä hevosella on hutun kanssa, joka lienee jonkinsorttista soppaa... Pesäpalloilijatkin ”keittävät huttua” valitessaan kumpi aloittaa milläkin puolella.

Kun ”katsoo kieroon”, niin katsooko joku kieroon ihmiseen - vai mitä? ”Kovakorvaisia” ihmisiä on ollut kautta aikojen, mutta ovatko heidän korvansa kovempia kuin muutenkaan... ”Ei kynnen mustuaasen vertaa” tai ”matti kukkarossa”, niin kait sitä on olemattoman vähän tai ei ollenkaan!

Jonkun puhe saattaa olla ”pelkkää pitkää piimää”, jota sitten kuunnellaan ”huuli pyöreänä”. Joku on tehnyt ”heti kun kynnelle kykeni”, oli ”aikaan saapa” ja näki ”nenäänsä piremmälle”. ”Herroilla on hohkaröylyä päässä”, sanoi Knuuttilan Verneri, niin mitä niillä sitten oli? Näitä sanontoja on ”kuin lipin piruja”, mutta en ”tällä haavaa” saa niitä ”pääkopastani” enempää.

 

Ossi Polari


Artikkeli on julkaistu aikaisemmin Seinäjokinen-lehdessä 28.5.2011, s. 3.

 


URN:NBN:fi-fe201108232270

 

© Porstua 2002 - Kaikki oikeudet pidätetään