Porstuan etusivulle
HISTORIA
 

Takapiha II

Kun lähdin kirjoittamaan tarinaa tästä maapläntistä en olisi uskonut, että juttua riittää enemmältikin. Ulkorakennuksessa, jossa oli viimeksi Monosen levykauppa, oli 30-luvulla Matkahuolto. Kun liikenne lisääntyi ja tilat kävivät pieniksi, piti torin laitaan pystyttää jonkinmoinen parakki, ennen kuin Matkahuolto sitten siirtyi Laurilan taloon Kirkkokadun ja Valtionkadun kulmaukseen. Dahlbergin taloon muutti vähäksi aikaa rakennusmestari Terho, jonka jälkeen siinä toimi sodan ajan lottakuppila.

Talvisodan aikana pommitettiin Seinäjokea yhden kerran, mutta ei häävin tuloksin siihen nähden, että koneita oli parikymmentä ja pommejakin melkoinen määrä pudotettavaksi pitkin peltoja. Eikä kolmesta kilometristä oikein tarkkoja pommituksia voinut tehdäkään. Ja vielä: Seinäjoella ei ollut minkäänlaista ilmatorjuntaa! Siihen Matkahuollon eteen tuli pommi, mutta se painui niin syvälle sinne litoriinameren liejuun, ettei siitä paljoakaan tuhoa tullut - yksi lauta irtosi seinästä, kattoon tuli muutama reikä, joita sitten keväällä paikkailin. Taisi siinä muutama lasiruutukin mennä.

Siihen parakin viereen oli pystytetty surkean näköinen kahvikoju, mutta sillä oli sangen tärkeä virka ainakin Vappuisin: se toimi Ernesti Hentusen puhujakorokkeena. Hentunen seisoi kopin katolla ja puhui kuin myöhemmin seuraajansa Wennamo kovaa ja korkealta! Tuo Hentunen taisi olla peräti tohtorismies ja teksti niin mehevää, että kuulijoita riitti! Hänen puolueellaan oli lehti "Minä Huudan", joka kansan suussa muuttui "Minä Ulvon" -muotoon.

Siinä torin varren talossa, jonka Koivisto omisti, asui Juppe-niminen pisamanaamainen ja kierosilmäinen kiusantekijä, joka oli aina meidän pienempien kimpussa. Kerran taas kamppasi minut kuralätäkköön, kiukku antoi minulle ylimääräistä rohkeutta, sieppasin kouraani kasan kiviä ja aloin nakella. Viimeinen kivi olisi saanut olla nakkaamatta; kun Juppe oli menossa portailla, linkosin kiven oikein kaikin voimin! Se osui kiviportaisiin ja kimmahti näyteikkunaan! Juoksin hädissäni kotiin, enkä pariin päivään näyttäytynyt niillä nurkilla. Kun mitään ei kuulunut, unohdin koko jutun. Ihmettelen vain, miksei Juppe käynyt kantelemassa!

Kun sitten sodan jälkeen alkoi uusi ajanjakso, se kiireellä hävitti kaiken vanhan ainakin sillä tontilla. Ensin katosi se kahvikoppero, sitten parakki, jonka Ahti Perttu ilmeisesti siirsi Kaleva-teatterin taakse Urheiluliikkeeksi. Sitten se lottakuppila sai tappotuomion ja tilalle nousi upea KOP:n talo. Näin oli taas otettu aimo askel "kaupunkimaisempaan" suuntaan - jos se minulle nyt sitten mikään riemun paikka oli!?


Ossi Polari

 

Artikkeli on julkaistu aikaisemmin Seinäjokinen-lehdessä 28.11.2009, s. 5.

 


URN:NBN:fi-fe201001291194


© Porstua 2002 - Kaikki oikeudet pidätetään